Jaunumi
Nelaimes gadījumi darbā

Tuvojoties vasaras brīvlaikam, jaunieši meklē iespēju strādāt. 

Atceries, ka darba vietās, kur strādāsi, Tev jābūt apmācītam, lai droši un veselībai nekaitējot, varētu strādāt!

Plašāka informācija  pieejama šeit:

https://www.vdi.gov.lv/lv/jaunums/informacija-par-bernu-un-jauniesu-nodarbinasanas-jautajumiem

Diemžēl arī ar  jauniešiem darba vietās mēdz notikt nelaimes gadījumi darbā.

 

Nelaimes gadījumu darbā statistika – cietušie vecumā līdz 18 gadiem:

Gads

Smagi

Letāli

Nesmagi

Kopā

% no cietušajiem kopā

2023.

0

0

13

13

0,6%

2022.

2

0

8

10

0,4%

2021.

0

0

6

6

0,3%

 

Nelaimes gadījumu darbā apraksti, kuros cietuši nodarbinātie līdz 18 gadiem.

2022. gada smagie NG

1. 17 gadus jauns pavāra palīgs, gatavojot klienta pasūtīto burgeri, ar nazi mēģināja atdalīt sasaldēto burgera gaļu, kā rezultātā nazis izslīdēja un cietušais iegrieza sev plaukstā.

2. 16 gadus jauns virtuves darbinieks veica tējas saliešanu krūzēs, izmantojot  šim darbam paredzēto speciālo pildīšanas pistoli. Pēc tējas ieliešanas, krūzēm bija jāuzliek plastmasas vāciņi. Liekot kārtējai krūzei vāciņu, cietušais to pacēla ar kreiso roku un ar labo roku lika virsū vāciņu. Krūze saplīsa, smagi traumējot nodarbinātajam labās rokas 2.un 3. pirkstu.

 

Nesmago NG apraksti

  1. 17 gadus jauns palīgstrādnieks pie taisnojamās ēveles veica uzdoto darbu – taisnoja dēļus. Strādājot pie darba mašīnas, darbinieks neizmantoja nepieciešamos aizsargmehānismus, kā rezultātā pirksts nokļuva ēvelnaža darbības zonā. Guva nesmagu pirksta trauma.
  2. 15 gadus jauna iesaiņotāja strādāja saldējuma pārpakošanas telpā. Darba gaitā viņa izspieda karsto līmi no karstās līmes pistoles uz salvetes un salveti ar karsto līmi pielika pie labās rokas pirkstiem. Rezultātā guva labās rokas divu pirkstu apdegumu.
  3. 17 gadus jauns galdnieka palīgs strādāja ar garenzāģi, un viņam rokās bija uzvilkti darba cimdi, kuri ieķērās asmenī, kā rezultātā tika traumēts kreisās rokas rādītājpirksts.
  4. 16 gadus jauna trauku mazgātāja, mazgājot mikseri, nejauši sagrieza labās rokas pirkstu.
  5. 17 gadus jauns pārdevēja palīgs, iesaiņojot sagriezto sieru un nogriežot iesaiņošanas plēvi, iegrieza sev pirkstā.
  6. 17 gadus jauns palīgstrādnieks nelaimes gadījuma dienā no pagraba tīrīja būvgružus. Viņš iznesa pagalmā spaini ar būvgružiem. Iztukšojot spaini būvgružu konteinerā, cietušajam labā roka atradās zem spaiņa un, brīdī, kad spainis tika palaists vaļā, viņš nepamanīja, ka labās rokas pirksts atrodas starp spaini un būvgružu konteineru. Rezultātā tika saspiests pirksts.
  7. 17 gadus jauns palīgstrādnieks pārbīdot piekabē miniekskavatora kausu, nepamanīja kausa izliekumu ar kuru pie piekabes borta piespieda kreisās rokas mazo pirkstu, traumējot to.
  8. 16 gadus jaunam palīgstrādniekam uzdevums bija veikt skaldītas malkas kraušanu grēdā. Liekot kārtējo pagali grēdā cietušais savainoja labās rokas pirkstu.
  9. 16 gadus jauns palīgstrādnieks pēc pārtraukuma  sēdēja uz transportiera malas, jo viņam nebija dēļu ko krāmēt. Atspiedās ar rokām uz transportiera pretējās malas un nolika pirkstus transportiera ķēdes ceļā, kā rezultātā pirksti tika ierauti transportierī.
  10.  15 gadus jauna noliktavas strādnieces pienākumos ietilpa preču atlase kuras svars nepārsniedz 4 kg. Veicot darbu pie preču sadales darbiniece, paņēma cukura iepakojumu, kurš sver 10 kg. Guva rokas sastiepumu.

VDI, veicot pārbaudes, ir konstatējusi nereģistrēti nodarbinātas arī nepilngadīgas personas:

 

Konstatētas nereģistrēti nodarbinātas nepilngadīgas personas

gads

konstatēto nereģistrēti nodarbināto nepilngadīgo skaits

kopējais konstatēto nereģistrēti nodarbināto personu skaits

2023.

70

1050

2022.

37

1095

2021.

49

879