ESF projekts Jaunumi

Daugavpils ir viena no četrām lielajām Latvijas pilsētām, kur pērn reģistrēts visvairāk nelaimes gadījumu darba vietās, liecina Valsts darba inspekcijas (VDI) dati.

 Latgales reģionā 2018.gadā notikuši 10,4% no visiem valstī reģistrētajiem nelaimes gadījumiem darbā, Kurzemes reģionā - 12,7%, Vidzemes - 14,2%, Zemgales - 19%.

Kaut gan Latgalē, salīdzinot ar pārējiem Latvijas reģioniem, darba vietās reģistrēts mazāks nelaimes gadījumu skaits, tas joprojām ir gana augsts un apliecina – darba drošība ļoti daudzos uzņēmumos Latgalē diemžēl joprojām netiek uztverta pietiekami nopietni. Par darba aizsardzību un atbildīgu darba kultūru trūkst izpratnes ne tikai darbiniekiem, bet arī
darba devējiem, kuri ikdienā tam nevelta pietiekami daudz uzmanības," saka Sandra Zariņa, Valsts darba inspekcijas Darba aizsardzības nodaļas vadītāja.  
Lai panāktu plašāku iedzīvotāju izpratni par drošu darba vidi, Valsts darba inspekcija (VDI) kampaņas „Esi drošs, ka darbs ir drošs” ietvaros sestdien, 18.maijā Daugavpilī aicina uz izglītojošu pasākumu par darba aizsardzību.

Pasākums notiks pie būvniecības nama „Kurši” Krāslavas ielā 1 Būves dienu ietvaros, kur no plkst. 10:00-14:00 darbosies informatīva telts. Ikviens interesents varēs piedalīties radošās, izzinošās aktivitātēs par darba aizsardzību. Pasākumu vadīs improvizatore Elīna Geida.

Pasākuma laikā apmeklētāji varēs:

·         Piedalīties virtuālās realitātes spēlē un pārbaudīt zināšanas darba aizsardzībā, virtuāli nokļūstot piecu dažādu nozaru uzņēmumos;

·         Noskatīties izglītojošus video par darba aizsardzību un saņemt informatīvus materiālus;

·         Piedalīties viktorīnās, iegūstot praktiskas balvas;

·         Neformālā gaisotnē konsultēties ar VDI speciālistu un apspriest darba aizsardzības jautājumus savā uzņēmumā.

2018.gadā kopumā Latvijā reģistrēti 2189 nelaimes gadījumi, no tiem 208 - ar smagiem veselības traucējumiem, bet 29 – letāli, liecina VDI dati. Salīdzinot ar 2017.gadu, kopējais reģistrēto nelaimes gadījumu skaits valstī palielinājies par 14,2%. Būtiski atzīmēt, ka letālo nelaimes gadījumu skaits, salīdzinot ar 2017.gadu, pieaudzis vairāk nekā par trešdaļu jeb 38%. Visvairāk nelaimes gadījumu reģistrēts lielajās pilsētās - Liepājā, Daugavpilī, Valmierā un Jelgavā.

Lai samazinātu nelaimes gadījumu skaitu darba vietās un aicinātu mikro, mazos un vidējos uzņēmumus aktīvi pieteikties bezmaksas atbalstam darba vides sakārtošanai, VDI martā uzsāka plašu sabiedrības izglītošanas kampaņu „Esi drošs, ka darbs ir drošs”.

 Kampaņas ietvaros ikviens uzņēmums, kurā strādā līdz 249 darbiniekiem un kurš darbojas bīstamajā nozarē, var pieteikties Eiropas Sociālā fonda bezmaksas atbalstam, lai sakārtotu darba vidi atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Līdz 2023.gada 31.decembrim atbalstu plānots sniegt 4700 uzņēmumiem.

Atbalsts uzņēmumiem tiek sniegts divos veidos  – konsultējot darba devējus, kā arī apmācot darba aizsardzības speciālistus.

Uzņēmumi, kam piešķirts atbalsts konsultācijām, var pieteikties arī atbalstam laboratorisko mērījumu veikšanai līdz 250 eiro apmērā, ja eksperti atzīs to par vajadzīgu. Tas ļaus izmērīt dažādu kaitīgo faktoru iespējamo klātbūtni darba vidē - troksni, vibrāciju, ķīmisko vielu ietekmi u.c., kas ilgtermiņā var būtiski pasliktināt darbinieku veselību un pat izraisīt invaliditāti.

Uzzināt vairāk par atbalsta piešķiršanas noteikumiem var VDI mājaslapā www.vdi.gov.lv, sadaļā “Projekti”-> “ESF” -> apakšsadaļā “Atbalsts darba devējiem”.

VDI pasākumi par darba aizsardzību 25.maijā notiks arī Valmierā.

Papildu informācija:

Dace Plato

SIA Baltic Communication Partners

E-pasts: dace.plato@bcp.lv

Tel. +371 26 101 98