Pirmdiena, 2017. gada 26. jūnijs
A+ / A-

l_tab_1.png

l_tab_2.png

l_tab_3.png

L_TAB_4.png

L_TAB_5.png

L_TAB_6.png

 

                  Facebook.png  Twitter.png   Youtube.png

                      VDI_LOGO1.png

 

right_tab_1.png

right_tab_2.png

right_tab_3.png

right_tab_4.png

Kontaktinformācija

Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 38 k-1
LV–1010
Tālrunis  67021704
Fakss 67021718
E-pasts: vdi@vdi.gov.lv

Ar ieroci draud inspektoram par sastādīto lēmumu.

  • Ar ieroci draud inspektoram par sastādīto lēmumu.

Trešdien, 6.aprīlī, ierodoties Valsts darba inspekcijā (VDI) Rīgā, Kr.Valdemāra ielā 38 k-1, uz administratīvā lēmuma pieņemšanu par nereģistrēta darbinieka nodarbināšanu,  uzņēmējs izvilka ieroci un draudēja inspektoru nošaut.

Nekavējoties tika izsaukta policija, kas operatīvi ieradās notikuma vietā un uzņēmēju aizturēja. Uzņēmējs pie aizturēšanas izrādīja pretestību.

VDI norāda, ka šis pats uzņēmējs administratīvās izmeklēšanas laikā divās iepriekšējās tikšanās reizēs jau bija izteicis mutiskus draudus darba inspektoriem, tai skaitā draudot inspektorus nošaut. Par izteiktajiem draudiem VDI 21.martā informēja policiju.  

Pārbaudot Valsts ieņēmumu dienesta iesniegto informāciju par šobrīd aizturētā vīrieša uzņēmējdarbību, VDI konstatēja, ka uzņēmumā ilgstoši strādājusi persona bez darba līguma. Uzņēmums darbojas būvniecības nozarē.

Izsakot pateicību Valsts policijas pārstāvjiem, kas operatīvi reaģēja uz izsaukumu, tādējadi novēršot iespējamo traģisko situācijas iznākumu, Valsts darba inspekcijas direktora pienākumu izpildītājs Renārs Lūsis komentē uzbrukumu inspektoram: ”Pie esošās sociāli ekonomiskās spriedzes valstī, kad uzņēmumi un darbinieki gatavi strādāt pārkāpjot likuma normas, pieaug arī valsts kontrolējošo institūciju amatperonu apdraudējums. Darba devēji un darbinieki negatīvās emocijas izgāž uz amatperonām, kas veic savus dienesta pienākumus. Savās problēmās viņi vaino tikai amatpersonas, nevis savu pretlikumīgo rīcību. Jāsaka, ka valsts darba inspektori beidzamajā laikā ar draudiem saskaras arvien biežāk. Visbiežāk tie ir mutiski aizvainojumi, taču pērn inspektoram Vidzemes reģionā uzbruka fiziski, nodarot miesas bojājumus, par ko tiesa vainīgajam  piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz 6 mēnešiem, nosakot arī 100 stundu piespiedu darbu un 400 LVL par materiālo un morālo kaitējumu. Vēršanās ar ieroci pret amatpersonu ir līdz šim nebijis precedents. Vēlos norādīt, ka pildot likumā noteiktās kontroles funkcijas, kuru mērķis ir nodrošināt drošu un tiesisku darba vidi uzņēmumā, valsts darba inspektori nepielieto fizisku spēku, kā arī nav bruņoti. Izsaku aicinājumu uzņēmējiem, kuru uzņēmumos konstatēti pārkāpumi, censties šo pārkāpumus novērst, nevis vērsties pret amatpersonām, kas tos ir konstatējuši. Gadījumos, ja uzņēmumu pārstāvji apstrīd inspektoru lēmumu, aicinu vērsties ar pretenzijām pie VDI vadības, nevis draudēt inspektoriem.

Valsts darba inspekcija norāda, ka īstenojot Valsts pasākumu plānu nereģistrētās nodarbinātības mazināšanai 2010.-2013. gadam, VDI 2010.gadā kopumā atklājusi 1824 nereģistrētus nodarbinātos,  kā arī 1220 personas ar tā dēvētajiem pirmās dienas līgumiem, ko VDI arī klasificē kā nereģistrētu nodarbinātību.

2011.gada pirmā ceturkšņa datu analīze liecina, ka šī gada pirmajos 3 mēnešos pat pie samazināta uzņēmumu apsekojumu skaita (2010.gada pirmajos trīs mēnešos – 867  apsekojumi, 2011.gada pirmajā ceturksnī– 819), VDI atklāto ēnstrādnieku skaits ir pieaudzis par 31% (2012. gada 1.ceturksnī – 440 gadījumi, 2011.gada 1.ceturksnī – 576.)

Kopumā visās Valsts darba inspekcijās strādā 114 darba inspektori. Viņu pienākumos ietilpst uzraudzīt un kontrolēt, vai darba devēji nodrošina darba tiesisko attiecību un darba aizsardzību regulējošo normatīvo aktu prasību izpildi. Darba inspektori izmeklē arī darbā notikušus nelaimes gadījumus, kā arī konsultē darba devējus un nodarbinātos jautājumos par darba tiesiskajām attiecībām un darba aizsardzību.

 

Informāciju sagatavoja:

Baiba Auzāne,

Valsts darba inspekcijas

Starporganizāciju sadarbības nodaļas vadītāja,

tālr.: 67021735, mob.t.: 29429448, e-pasts: baiba.auzane@vdi.gov.lv

www.vdi.gov.lv , www.osha.lv

© Valsts darba inspekcija. Visas tiesības aizsargātas.
A+ / A-